Z vrtu bude nejdříve vyjmuta vnitřní část vystrojení, zjednodušeně ocelové trubky, která je uchycena na povrchové části vrtu (zhlaví), a tím se uvolní přístup ke stěně vrtu. Všechny tyto práce jsou mimořádně náročné a budou prováděny německou firmou Anger´s Söhne, která mj. v nedávné době úspěšně dokončila nejhlubší geotermální vrt ve Finsku do hloubky 6,5 km a na podzim začne práci na dalším hlubinném vrtu.
Následně dojde k vyčištění vrtu, odstranění všech překážek a bude provedena série měření (karotáží) v intervalu 0 až 1800 m. Nejdříve bude provedena kavernometrie a poté se stěny vrtu budou zkoumat pomocí akustické vrtní televize. Získaná data pomohou zjistit, v jaké stavu vrt po téměř 13 letech je a budou využita pro srovnání v další fázi experimentů.
Ty budou následovat po několika týdnech a budou zahrnovat sérii tlakových zkoušek a měření horninového napětí. Hlavním cílem je ověřit propustnost horninové formace v několika hloubkových intervalech a zjistit, jakým směrem a za jakých podmínek může dojít k vytvoření podzemního geotermálního výměníku.
„Tyto experimenty jsou v českých podmínkách zcela unikátní a měření horninového napětí v těchto hloubkách děláme vůbec poprvé“, uvedl profesor Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a ředitel litoměřického výzkumné centra RINGEN.
Důležitým aspektem probíhajících zkoušek je i sledování tzv. indukované seismicity, tj. mikrootřesů, které vznikají při práci v podzemí. V Litoměřicích již od r. 2014 vzniká seismická monitorovací síť, jejímž hlavním úkolem je zajistit bezpečnost všech zásahů do zemské kůry v dané lokalitě, na něž dohlíží rovněž Státní báňská správa. „Indukovaná seismicita je průvodní jev všech podobných podzemních prací a naším úkolem je ji na jednu stranu využít pro zvýšení znalostí o podzemí, na druhou stranu omezit její projevy na povrchu, aby všechny práce byly maximálně bezpečné,“ dodal Tomáš Fischer.
Série experimentů a měření bude ukončena během října, následně bude do vrtu instalován vrtní seismometr v hloubce cca 1 500 m, a stane se tak nejhlouběji umístěným seismografem na českém území. Bude zařazen do seismické monitorovací sítě a umožní výrazně zvýšit citlivost měření nezávisle na dění na povrchu.
Výsledky měření a jejich interpretace s ohledem na další postup projektu budou prezentovány na našich webových stránkách.
Více o historii projektu naleznete zde.