Bazilej

Švýcarsko - země s rozpolceným vztahem ke geotermální energii

[25.7.2024] Švýcarsko plánuje do roku 2050 vyrobit minimálně 8% objemu energie z geotermálních zdrojů. Zatímco na národní úrovni je podpora tohoto alternativního zdroje jednoznačná, na lokální úrovni tomu tak být nemusí.

Geotermální energie měla zpočátku ve Švýcarsku zelenou. Veřejnost ji vnímala jako další čistý a obnovitelný zdroj, doplňující mozaiku solárních systémů, vodních a větrných elektráren. V roce 2006 se však situace změnila po tom, co poblíž Basileje došlo při injektáži vody do hlubinného vrtu k lokálnímu otřesu půdy o síle 3,2 Richterovy stupnice. I přes malé materiální škody se veřejnost postavila na odpor a vláda nakonec tento projekt v roce 2009 ukončila. Následná analýza ukázala na chybějící studii vyhodnocení rizik, která měla projektu předcházet. Dalším nedostatkem byla nedostatečná propagace projektu a malá informovanost veřejnosti. 

Geotermální projekt v Haute-Sorne, zahájený několik let po neúspěšném basilejském projektu, měl řadu nepřátel již ve svém počátku. Skupina místních obyvatel zpochybnila povolovací proces a svůj negativní postoj podepřela obavami z případného hluku, negativního vlivu na krajinu a kvalitu podzemních vod. Dalším důvodem protestů byly potenciální seismické jevy, generované vrtnými pracemi a malý praktický přínos pro místní komunitu. Během následného soudního procesu byla sice potvrzena správnost schvalovacích řízení, ale i přesto byla místními sepsána petice, žádající kompletní zastavení prací. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo, ale od roku 2019 je osud projektu nejistý. 

S negativním přístupem místních se zpočátku setkal i projekt v Ženevě, který byl ale silně podpořen vládou a díky dobré komunikační strategii byl nakonec veřejností přijat. V březnu roku 2019 zde byly úspěšně dokončeny dva hlubinné vrty, které zajišťují teplou vodu pro místní topnou soustavu, a další jsou v plánu.

Z výše uvedeného je vidět, jak důležitá je pro úspěšnost geotermálních projektů podpora veřejnosti i politické reprezentace. Pro a proti, spojená s touto technologií, musí být před začátkem projektu dobře definována a komunikována transparentně a srozumitelnou formou. To je i naším cílem a proto nabízíme několik možností, jak se s projektem SYNERGYS seznámit. Více se dozvíte 31. října 2024 během veřejného projednání na Hradě v Litoměřicích.

 

https://www.push-it-thermalstorage.eu/wp-content/uploads/2024/03/Webinar_Understanding_the_social_aspects_of_geothermalenergy_PC.pdf