[20.9.2024] Na síti LinkedIN byla nedávno jedním z našich PUSH-IT partnerů publikována mapa geotermálního gradientu Velké Británie. Oblast Cornwallu, která je součástí projektu, je v rámci Británie jedním z nejvhodnějších stanovišť, s teplotním gradientem 35 °C / km. Pro Českou republiku je mapa, ukazující geotermální potenciál, už dva roky k dispozici široké veřejnosti na stránkách Mapa geotermálního potenciálu ČR
Mapa geotermálního potenciálu byla vytvořena týmem vědců z České geologické služby, Geofyzikálního ústavu AV ČR a Komory obnovitelných zdrojů energie ČR na základě rozsáhlé analýzy dat z více než 300 vrtů. Kromě potenciálu využití geotermální energie ukazuje mapa i jeho omezení a střety zájmů. Mezi ně patří například existence liniových staveb, letišť, elektráren a záplavových území, ale i poddolované oblasti, krasová, nebo chráněná území. Zástupci obcí tak mají možnost posoudit, zda je pro jejich lokalitu využití geotermální energie vhodné.
Mapa ukazuje teploty v hloubkové úrovni 400 m až 5 km, takže se její výsledky nevztahují na budování obyčejných tepelných čerpadel, která využívají vrty do hloubky max. 150 m. V těchto případech několikastupňový rozdíl nehraje roli. Teplotní rozdíl je důležitý až při plánování středně hlubokých a hlubokých vrtů. Oblast kolem Litoměřic, kterou bude využívat pro čerpání geotermální energie a ukládání tepla do horninového prostředí projekt SYNERGYS, má v hloubce 1000 m teplotu 37 °C. Oblast kolem Mostu, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy dokonce 40 °C. Poblíž Chebu a Frenštátu pod Radhoštěm dosahuje teplota v hloubce 1000 m až 50 °C.
Ve srovnání s Velkou Británií je tedy Česká republika plošně mnohem vhodnější pro využití geotermální energie. Doufáme, že díky projektu SYNERGYS se její využití posune z oblasti teorie směrem k praxi, a přispěje tak k dekarbonizaci naší energetiky.