[25. 9. 2024] Naši kolegové z PUSH-IT týmu provádějí, stejně jako my, průzkumy s cílem zjistit vhodnost různých lokalit pro využití geotermální energie. Zde je překlad příspěvku, uveřejněného na síti Linkedin 5.9.2024 zástupci partnerské lokality United Dawns v Cornwallu ve Velké Británii. Původní příspěvek v angličtině najdete ZDE
Proč právě Cornwall? V dnešním příspěvku se budeme věnovat tomu, proč jsme si pro výstavbu první geotermální elektrárny ve Velké Británii vybrali právě Cornwall, a to s exkluzivním komentářem naší geoložky Amy Peach-Gibson. Naše první lokalita se nachází v United Downs nedaleko Redruthu v Cornwallu.
Cornwall jsme si vybrali, protože má dobrý geotermální potenciál díky žule, která pod ním produkuje velké množství tepla. Dále se v United Downs nachází řada velkých starých zlomových struktur, které umožňují pohyb horké vody skrz horninu.
Naše geoložka Amy je geotermálním potenciálem Cornwallu nadšená:
"Cornwall je díky své jedinečné geologii ideálním místem pro rozvoj geotermální energie! Geotermální průzkum byl v Cornwallu zahájen v 80. letech 20. století projektem Hot Dry Rocks, nicméně přítomnost vysokých teplot a hojnost proudící vody v podzemí byly cornwallským horníkům dobře známy již dlouho předtím.
Většinu území Cornwallu pokrývá rozsáhlé žulové těleso známé jako "Cornubský batolit". Žula vytváří a udržuje značné množství tepla v důsledku přirozeného rozpadu radioaktivních prvků, draslíku (K), uranu (U) a thoria (Th), což způsobuje, že velká část Cornwallu má vysoký geotermální gradient (~35 °C/km) a vysoký povrchový tok tepla.
Přirozeně rozpukané horniny nebo zlomové zóny poskytují vysoce propustné cesty pro tok teplonosné kapaliny. Tyto zlomy, které cornwallští horníci nazývají "Crosscourses", umožňují cirkulaci geotermálních tekutin hluboko v žule a umožňují přenos tepla na povrch za účelem výroby energie."
Podívejte se na naše video na YouTube prostřednictvím níže uvedeného odkazu, které ještě podrobněji vysvětluje, proč jsme si vybrali právě Cornwall: VIDEO
Obrázek níže ukazuje, jak je místní povrchový tok tepla v Cornwallu srovnatelný se zbytkem Spojeného království. Jak vidíte, v průměru je ve Spojeném království povrchový tepelný tok 50-60 mW/m2, zatímco v některých částech Cornwallu dosahuje až 120 mW/m2. To vytváří geotermální gradient, který je téměř o 10oC na kilometr teplejší než průměr ve Velké Británii!