Ve výzkumném centru RINGEN v Litoměřicích se ve dnech 7. až 10. dubna 2025 uskutečnilo setkání Evropské geologické služby (EuroGeoSurvey - EGS), která zastřešuje geologické služby napříč Evropou. Během workshopu diskutovalo více než padesát účastníků o dalším postupu prací, identifikovaly se aktuální problémy a prezentovaly se dosažené výsledky. Setkání sloužilo k synchronizaci úsilí zúčastněných expertů z dvaceti tří zemí, kteří na projektu pracují celoročně online.
EGS hraje klíčovou roli v poskytování odborných geologických informací a služeb Evropské unii a stává se stále důležitějším partnerem pro evropské instituce, primárně pro Evropskou komisi. Aktuálně EGS rozvíjí projekt “Geological Service for Europe - GSEU” (v překladu “Geologická služba pro Evropu”) který od roku 2022 posouvá spolupráci evropských geologických služeb na novou úroveň. Litoměřické setkání se zaměřilo na všechny tři hlavní pilíře, do kterých je projekt rozdělen, tedy na oblast vlastního výzkumu, poskytování odborných informací a komunikaci se zainteresovanými stranami, zejména se zástupci evropské politické scény, evropským průmyslem a s širokou veřejností.
V rámci jednání proběhlo nejen vyhodnocení aktuálního stavu realizace projektu za poslední rok, ale také naplánování jedné z klíčových aktivit Expertní skupiny Geo Energy Expert Group - GEEG (v překladu Expertní skupina pro geoenergie). Ta se primárně zabývá geotermální energií, ale také mezisezónním ukládáním tepla či technologií CCS, tj. zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (z anglického “carbon capture & storage”). Jedním z řešených témat jsou také možnosti skladování vodíku v podzemí.
Aktivity v rámci této skupiny se soustředí na sběr dat z národních katalogů a jejich zpřístupnění, přičemž tuto část projektu vedou společně Česká republika a Maďarsko. Další část se věnuje jejich analýze a vytvoření nového evropského atlasu geotermálních rezervoárů, potenciálních úložišť CO₂ a mělkých geotermálních zdrojů. Cílem je identifikovat perspektivní oblasti a potenciální rezervoáry pro tyto technologie.
Lukáš Janků, místopředseda expertní skupiny GEEG, přiblížil, jak spolupráce expertů z tolika různých zemí funguje: “Většina odborné práce probíhá online v průběhu roku, meziroční setkání slouží spíše ke strategickému plánování a řešení klíčových výzev. Fyzické setkání je ale nenahraditelné pro koordinaci výzkumných prací a pro společné plánování další fáze realizace projektu.”
Každá národní geologická služba disponuje svými daty. Projekt GSEU se snaží tato data propojit a na jejich základě vytvářet nové analýzy. Jedním z hlavních úkolů je zpřístupnit tato cenná data, která často bývají roztříštěná a těžko dohledatelná v národních úložištích. Jejich získání stálo značné finanční prostředky, a proto je klíčové zajistit jejich snadnou dostupnost a využitelnost.
“Kromě propojení stávajících dat se v rámci projektu vytváří nová analytická vrstva, která poskytne harmonizovaný pohled na potenciál geoenergie v celé Evropě. Tento evropský atlas bude cenným nástrojem pro politická rozhodnutí a pro investory, kteří hledají možnosti rozvoje v této oblasti” doplňuje Lukáš Janků.
Dobrou zprávou je, že data produkovaná v rámci projektu GSEU budou veřejně přístupná prostřednictvím datového portálu EGDI (European Geological Data Infrastructure). První vrstvy atlasu již byly publikovány v testovacím prostředí a v blízké budoucnosti by měly být plně přístupné veřejnosti. Ačkoli primárním jazykem dat je angličtina, webové stránky portálu by měly nabízet jazykové mutace, včetně češtiny.
Důležitou součástí projektu je také komunikace s veřejností. Díky srozumitelné prezentaci informací je možné předejít zbytečným obavám a získat podporu pro nové technologie využívající horninové prostředí, jako jsou například zdroje geotermální energie. V rámci GSEU existuje specializovaná skupina, která se věnuje popularizaci informací a zvyšování povědomí o geologických tématech. V současnosti se testují různé způsoby prezentace dat, včetně grafických návrhů, aby byly informace přístupné i pro laiky.
Závěrem lze konstatovat, že setkání GSEU ve výzkumném centru RINGEN představovalo důležitý krok v prohlubování spolupráce evropských geologických služeb v oblasti geoenergií.
Organizace EuroGeoSurveys (EGS) má dlouholetou historii, sahající přibližně 50 let nazpět, přičemž v posledních 10 až 15 letech prochází dynamickým vývojem v souvislosti s přistupováním nových členů a rozšiřováním svého portfolia. Projekt GSEU, který trvá od roku 2022, bude dokončen v srpnu 2027. Do té doby by měly být uzavřeny všechny části atlasu. Celkové náklady 23,2 milionu EUR jsou financovány Evropskou unií, programem Horizon Europe. Samotná Evropská geologická služba by měla fungovat i nadále, přičemž se v současnosti diskutuje o jejím budoucím financování a prioritách ve vztahu k potřebám Evropské unie.
Stránky Evropské geologické datové infrastruktury (v češtině): https://www.europe-geology.eu/cs/domov/
Více na: | https://www.geologicalservice.eu |
---|