penize-dotace-EU

Projekt SYNERGYS získal dotaci

[15. 8. 2024] 95 % z celkových nákladů pokryje dotace Evropské unie a Ministerstva životního prostředí

[15. 8. 2024] Po několikaměsíčním úsilí byla na konci června 2024 projektu SYNERGYS - systémy pro energetickou synergii přidělena dotace Ministerstva životního prostředí. Projekt probíhá od 1.1.2023 v areálu výzkumného centra RINGEN v Litoměřicích. Dotace ve výši 95% z celkových nákladů, které činí 1 208,7 milionu korun, byla poskytnuta v rámci Operačního programu Spravedlivá  transformace 2021-2027 a je spolufinancována Evropskou unií. Kromě hlavního příjemce, jímž je Univerzita Karlova - Přírodovědecká fakulta, bude dotace rozdělena mezi dalších pět partnerů. Patří mezi ně Česká geologická služba, České vysoké učení technické v Praze, Geofyzikální ústav AV ČR, Město Litoměřice a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Cílem Projektu je zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie v energetickém systému, realizovat soubor experimentálních zdrojů energie zahrnující mělkou a hlubinnou geotermální  energii ve spojení se solární energií a vodíkem jako systémovým integrátorem, a zvýšit podíl těchto zdrojů na výrobě a ukládání tepelné a elektrické energie. Dále má Projekt za úkol identifikovat technické, technologické, ekonomické, sociální a environmentální bariéry využívání  geotermální energie a dalších inovativních zdrojů a přispět k jejich eliminaci. Také má rozvíjet informovanost o různých aspektech energetické transformace prostřednictvím vzdělávání, osvěty a komunikace s veřejností.

Projekt rovněž přispěje k adaptaci Ústeckého kraje na přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. S tím jsou spojeny nejen technologické výzvy, ale rovněž dopady na zaměstnanost, potřebu vytvářet a připravovat na nové pracovní pozice stávající i budoucí zaměstnance, nebo zajistit, aby nové zdroje byly bezpečné a neškodily životnímu prostředí. V rámci Evropy se pak projekt zaměřuje na dosažení cílů Unie v oblasti  energetiky a klimatu pro rok 2030 a klimaticky neutrálního hospodářství Unie do roku 2050.

Pro místní obyvatele v Litoměřicích je rovněž důležité, že část energie, která nebude využita pro vědecké účely, bude moci být dodávána do systému dálkového vytápění společnosti Energie Holding, což přispěje k dlouhodobé stabilizaci cen a další ekologizaci celé soustavy. Budoucí plány si můžete přijít poslechnou a diskutovat o nich 31. října 2024 v Hradu Litoměřice.

Operační program Výzkum, vývoj a inovace
Výzkumná infrastruktura RINGEN byla podpořena z programu účelové podpory Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy pod reg. č. LM2015084 a z Operačního programu „Výzkum, vývoj a inovace“ pod reg. č. CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001792