2024-03-28-vyjímání-jádra-2

Odebírání jádra z vrtu

[28.3.2024] Nejdůležitějším účelem průzkumného vrtu v rámci projektu PUSH-IT je získání podrobných znalostí horninového prostředí a jeho fyzikálních vlastností v místě budoucího tepelného úložiště.

Z tohoto důvodu byl pilotní vrt naplánován do hloubky až 550 metrů, což je maximální uvažovaná hloubka budoucího vysokoteplotního pole BTES úložiště v Litoměřicích. Vzorky horniny jsou tak odebírány kontinuálně zhruba od hloubky 35 m až do cílové hloubky 550 m. Získávání jádra během vrtání není jednoduchý proces, jelikož je nutné odvrtané vzorky dostat z vrtu na povrch, což s postupující hloubkou trvá déle a déle. Jádrovnice, tedy ocelový barel o délce 3 m (někdy až 9 m), do kterého se postupně korunkou odvrtaná hornina ukládá, musí být po svém naplnění vytažena a jádro vyjmuto. Standardně by se musely ale postupně vytahat nejdříve vrtné tyče, na nichž je barel zavěšen, které mají délku kolem 6 m a jsou do sebe postupně zašroubované a spouštěné do vrtu. Například v hloubce 500 m je tak sešroubováno více jak 80 kusů vrtných tyčí. Tento proces je značně časově náročný, proto se využívá mnohem efektivnější metody, tzv. „wire line coring“ (volně přeloženo jako „jádrování na laně“), kdy je jádrovnice vytažena na laně za pomocí záchytného zařízení, které je k tomu určeno – tzv. „overshot“. Vrtné tyče jsou duté a o větším průměru než samotná jádrovnice, což umožňuje její vytažení pomocí navijáku, aniž by se vrtné tyče musely rozpojovat a postupně vytahovat, a tento postup po každých 3 metrech opakovat. Po odebrání jádra je jádrovnice spuštěna zpět do vrtu, kde po jejím úspěšném připojení zpět k vrtní koloně může dále pokračovat vrtání a odebrání dalších 3 metrů vzorku. Z jádrovnice je po jejím vytažení na povrch jádro přeneseno do žlabového stojanu u vrtné soupravy, kde je zkontrolován jeho stav, procentuální výnos (v závislosti na geologii se může stát, že část jádra je nesoudržná a rozplaví se cestou na povrch) a je prvotně geologicky zdokumentováno. Následně je přemístěno do připravených dřevěných beden o délce 1 metr, kde je pečlivě zabaleno do igelitu, aby bylo chráněno před vysycháním a následné fyzikální měření na vzorcích tak bylo co nejbližší skutečným podmínkám ve vrtu, a tedy i samotné hornině.    

2024-03-28-vyjímání-jádra
Operační program Výzkum, vývoj a inovace
Výzkumná infrastruktura RINGEN byla podpořena z programu účelové podpory Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy pod reg. č. LM2015084 a z Operačního programu „Výzkum, vývoj a inovace“ pod reg. č. CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001792