[8.10.2024] Během října začalo v oblasti kolem Litoměřic seismické měření, jehož cílem je zjistit odezvu geologického podloží na uměle vytvořené seismické vlny. Podle způsobu, jakým bude podloží vibrace odrážet, se dají detekovat rozhraní geologických vrstev, jejich průběh v prostoru a případné tektonické zlomy, které by mohly mít vliv na plánování vrtných prací.
Seismický monitoring probíhá jednak horizontálně, na čtyřech liniích, vytyčených kolem Litoměřic, jednak vertikálně v 2 km hlubokém testovacím vrtu PVGT-LT1, který se nachází v areálu kasáren Jiřího z Poděbrad v Litoměřicích.
Realizace měření v terénu
Na předem dané linie o délce cca 10 km se umístí v rozestupu 10 metrů geofony - malé plastové krabičky 10x10 cm s krátkým bodcem. Podél nich přejede vůz o velikosti nákladního auta, který má zespodu umístěny vibrační desky. Ty v intervalu 20 metrů vytvoří seismické vlny, které budou zaznamenávány geofony. Samotné vlny jsou tak slabé, že nehrozí žádné škody na majetku. Jediným problémem může být průjezd těžkého vozu přes zemědělskou plochu. Před samotnou akcí je proto vyjednán souhlas s průjezdem se všemi majiteli dotčených pozemků, a je jim zaručena kompenzace škody na úrodě. Průjezd vozů je načasován na konec sklizně, takže by škody neměly být velké.
Vertikální měření
“Do vrtu PVGT-LT1, který má hloubku přes 2 km, se v určitých rozestupech umístí geofony s rozevíratelnými “packami”, jimiž se geofony zapřou o stěnu vrtu. Vibrační vozy vytvoří seismické vlny nejdříve v těsném sousedství vrtu, poté v cca kilometrové vzdálenosti,” vysvětluje seismolog Josef Vlček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Před samotným měřením je nutné, aby vrt byl prázdný. Proto z něj na začátku září byla vytažena seismická sonda, která ve vrtu monitorovala přirozenou seismicitu a otřesy způsobené dopravou, či průmyslovou činností. Toto měření zde probíhá již 3 roky a je důležité zejména pro zajištění bezpečnosti budoucích hlubinných vrtů, které zde mají vzniknout v rámci projektu SYNERGYS.