2024-04-12-skenování-studenti_1

Výzkumné centrum RINGEN využívají studenti pro praktickou výuku – práce s vrtným jádrem

[12.4.2024] RINGEN navštěvují zahraniční studenti stejně jako studenti českých univerzit, hlavně pak Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

[12.4.2024] S pilotními vrty projektu PUSH-IT souvisí také další výzkumné práce, jako je zkoumání již odvrtaných vzorků jádra. Hlavní jeho účel je poznání jednotlivých typů hornin a jejich mocnost v celém geologickém profilu vrtu, velmi důležité je také určení charakteru a rozsahu porušených zón, jimiž může proudit přirozeně se vyskytující podzemní voda. Při zpracování jádra se pro uchování co největšího množství informací v prvé řadě jádro skenuje. Skenováním se vytváří digitální 3D obraz celého sloupce hornin ve viditelných barvách. Výhodou je, že jádro je pak dostupné k prohlížení bez nutnosti být fyzicky na místě a probírat se archivem se stovkami dřevěných boxů se vzorky jádra. Dalším zpracováním 3D obrazu jádra je možné rozpoznat charakter puklinové sítě, četnost puklin, jejich sklon, otevřenost a případně minerální výplň. Tyto informace slouží jako vstupní data pro hydrogeologické modely proudění podzemní vody. Proudění totiž přímo ovlivňuje šíření tepla v dané lokalitě, a tedy i účinnost plánovaných úložišť tepla BTES.

Skenování jádra zajišťuje především skupina studentů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pod vedením pracovníků České geologické služby. Studenti tak mají možnost vstoupit do reálného světa vrtných prací a provozu vrtné soupravy, mohou ale také porovnat skutečný horninový materiál se znalostmi nabytými z přednášek sedimentologie a strukturní geologie. V dalším kroku jsou z vrtného jádra odebírány vzorky za účelem měření tepelných vlastností horniny a přibližného určení porozity jednotlivých horninových vrstev. Analýza tepelných vlastností probíhá přímo v laboratoři výzkumného centra RINGEN a jejím výsledkem je detailní znalost tepelné vodivosti, tepelné difuzivity a objemové tepelné kapacity.. Protože se jedná o usazené sedimentární horniny, je důležitým aspektem stanovení anizotropie tepelných vlastností. V těchto horninách bývá totiž tepelná vodivost menší ve směru kolmém na vrstevnatost a větší ve směru podél vrstevnatosti. Znalost tepelných vlastností nám pak ve spojení se znalostí o rychlosti a směru proudění podzemní vody umožní modelovat energetické toky v plánovaném úložišti tepla a optimalizovat design vrtných polí tak, aby byly výkon a účinnost systému co nejvýhodnější.

Pro studenty se jedná o unikátní možnost praktického zapojení se do výzkumu, kdy tak již během studia mohout okusit badatelskou atmosféru, která není vždy jen o čtení knih a studiu teoretických materiálů, což je může také motivovat k další akademické kariéře po skončení studia.

2024-04-12-skenování-studenti_2